Η ζωγραφιά του “ξεχασμένου” Λόπες ανακούφισε συμπαίκτες και Μαρτίνς

Αθλητικα

Ο Ρόνι Λόπες λύτρωσε τον Ολυμπιακό πριν από το σφύριγμα της λήξης και ο Δημήτρης Χριστοφιδέλλης γράφει για την πρώτη ερυθρόλευκη νίκη ύστερα από 48 ημέρες.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται αγκαλιά με το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 47ο στην ιστορία του και σε αυτό θα έχει να λέει ο Ρόνι Λόπες επιστρέφοντας το καλοκαίρι στη Σεβίλλη ό,τι έβαλε το δικό του λιθαράκι. Ο ξεχασμένος τον τελευταίο καιρό Βραζιλιάνος επιθετικός (με πορτογαλική υπηκοότητα) με το εκπληκτικό τέρμα –αριστερό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Λοντίγκιν- στην τελευταία φάση του αγώνα οδήγησε τους ερυθρόλευκους στη νίκη εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα σε έναν άκρως κρίσιμο αγώνα.

Ο γεννημένος στο Μπελέμ της Βραζιλίας εξτρέμ πρόσφερε ένα καλό λόγο στους φίλους του Ολυμπιακού για να τον θυμούνται, διότι το τέρμα νίκης που πέτυχε ήρθε σε μία στιγμή που η πειραϊκή ομάδα δεν είναι καλά. Αρκεί να σκεφτεί κάποιος ότι οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν μετά από έξι παιχνίδια και ότι αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη τους στα τελευταία οκτώ ματς.

Και μόνο το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε (2-2) από τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 80′, μέχρι να έρθει η λύτρωση στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων (3-2), δείχνει πολλά για το πόσο ευάλωτοι είναι ο προπονητής και οι παίκτες της πειραϊκής ομάδας τις τελευταίες εβδομάδες.

Ο Λόπες ανακούφισε τους συμπαίκτες του και τον Μαρτίνς, διότι αν ο Ολυμπιακός γκέλαρε με την ομάδα των Ιωαννίνων θα έπεφτε και άλλο νερό στον μύλο της αμφισβήτησης και ενδεχομένως να άνοιγαν και άλλες συζητήσεις πριν κλείσει η σεζόν. Μάλιστα, η λύτρωση ήρθε από έναν παίκτη που είχε να αγωνιστεί 2,5 μήνες (και τα 5 λεπτά που έπαιξε ως αλλαγή στο πρώτο ματς με την Αταλάντα, στο Μπέργκαμο, στις 17/2) και σχεδόν 3,5 μήνες στο πρωτάθλημα (και τα 4′ ως αλλαγή στον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Νέο Φάληρο, στις 23/1).

Ο αγώνας “φώναζε” για αλλαγές

Πλέον, με αυτό το γκολ-νίκης από τον Λόπες, οι ερυθρόλευκοι έχουν τη δυνατότητα να κατακτήσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την προσεχή Τετάρτη (4/5) και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πανηγυρίσουν όπως πρέπει τον τίτλο στο φινάλε της περιόδου.

Είναι εμφανές πως ο Μαρτίνς είναι αρκετά πιεσμένος το τελευταίο διάστημα και αυτό έχει περάσει στους παίκτες και στην ομάδα. Δεν υπάρχει η σιγουριά, η αυτοπεποίθηση και το τσαγανό που διέκρινε τον Ολυμπιακό κάτω από οποιασδήποτε συνθήκες.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν αέρα δύο τερμάτων, αλλά έδωσαν δικαιώματα στον ΠΑΣ και ισοφαρίστηκαν. Το σημαντικότερο είναι η πειραϊκή ομάδα επέτρεψε σε εκείνη των Ιωαννίνων να πιστέψει ότι μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση και, μάλιστα, μέσα στο Καραϊσκάκης.

Ο Ολυμπιακός κλώτσησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο…

Διαβάστε τη συνέχεια: sport24.gr